
školní kroužek
Péče o přírodu - přírodovědný, rukodělný, pěstitelský a turistický kroužek základní školy.
Nenechte se zmást tímto dlouhým nadpisem, ono abychom mohli přírodě trochu pomáhat, musíme zvládnout spoustu činností a tomu se budeme společně učit.
Péče o přírodu
- na jaře a podzim se budeme učit starat o rostliny, stromy a zvířata, která žijí v našem okolí, v zimě jim budeme připravovat budky, vyrábět hmyzí domečky, pracovat s různými materiály a tvořit v dílně.
- setkávání pro děti všeho věku
- lektor: Ondřej Jelínek
- cena: 1050,-/ pololetí
- scházíme se každé úterý v 16:00 v chýňské škole
Změny v roce 2018
Dobrý den,
pomalu se nám blíží pololetí a s tím i konec prvního běhu kroužku Péče o přírodu.
V novém pololetí nás ale čekají nějaké změny.
Co se týká termínu a počtu dětí ve skupině, zde se nic nemění, kroužky budou probíhat vždy v úterý. První skupina bude od 15:00 do 16:00 a druhá skupina od 16:00 do 17:00.
Počet dětí v jedné skupině je maximálně 7.
Po půlroční zkušenosti jsem došel k závěru, že práce v kroužku je spíš pro děti z druhých a vyšších tříd, pokud by tedy chtěl někdo nový do kroužku chodit, tak prvňáky, bohužel, neberu (to se netýká dětí, které už do kroužku chodí, ty mají samozřejmě stále dveře otevřené J ).
Největší změnou bude ale změna názvu kroužku, respektive změna jeho zaměření.
S dětmi jsme si během půlroku vyzkoušeli různé činnosti a na poslední schůzce proběhlo hlasování, jak by si děti představovaly další náplň kroužku. Každé dítě mělo dva hlasy (hřebíky), které mohlo libovolně přiřadit (zatlouct)k jednotlivým činnostem (buď si vybrat dvě různé, nebo hlasovat dvěma hlasy pro jednu činnost), výsledek mě samotného překvapil. Z nabízených činností jednoznačně zvítězila PRÁCE SE DŘEVEM (17 hlasů), na druhém místě bylo PĚSTOVÁNÍ ROSTLIN (5 hlasů), místní neposedové (OS, MM, OŠ) nezklamali a vždy jeden ze svých hlasů zatloukli do špalíčku s nápisem VŘÍSKAT A BLBNOU (3 hlasy), ve špalíčku s otazníkem se objevil jeden hřebík NEVÍM (1 hlas) a k mému překvapení se dětem moc nechce CHODIT NA PROCHÁZKY (0 hlasů).
Od nového pololetí se tedy z péče o přírodu měníme na kroužek Práce se dřevem.
Ještě tedy k výše uvedené změně, pěstování rostlin mělo sice podporu pěti hlasů, ale dva z nich byly od Dominika, který už do kroužku chodit nebude, zbylé tři byly od Klárky a Zuzky. Tyhle "malé" holky (máme tam pak ještě dvě "velké") sice kolikrát předčí kluky třeba ve své trpělivosti, vytrvalosti a pečlivosti, ale není mi úplně jasné, zda jim bude nové zaměření vyhovovat. Rozhodně je neodmítám, a pokud se rozhodnou chodit, maximálně se pokusím přizpůsobit činnost tak, aby se mohly zapojit a aby je to bavilo.
Novou náplní kroužku by tedy mělo být, jak už sám název napovídá, všemožné obrábění dřeva ale i jiných materiálů. Spektrum výrobků by mělo být široké od výroby ozdobného knoflíku, vrbové píšťalky, papírového draka až po palisádové ohrazení záhonu a stavbu kurníku pro školní slepice.
14. 11.
V úterý 14. 11. se pokusíme zase vyrazit ven, ale stále nedokáži úplně odhadnout, jak to časově zvládneme a tak možná budeme muset zvolit nějaké náhradní řešení :-).
Záleží také na počasí, pokud bude pršet, zůstaneme určitě ve škole.
V plánu tedy máme vysadit břečťan k opuštěnému, betonovému sloupu poblíž rybníka Bašty a jako nouzovou variantu udělat stříšku a podstavec k dvěma hmyzím domečkům, které si děti nevzaly domů a ty pak vystavit na chodbě školy, jako prezentaci naší činnosti. Na jaře bychom je pak umístili na venkovní stanoviště.
7. 11.
zítra bych s dětmi rád vyrazil za železniční trať, nebude-li teda pršet...
Mělo by se jednat o přibližně dvoukilometrový výšlap za účelem získání semínek hrušní, vezmu s sebou i oblíbenou káru, viz foto nahoře :-).
Taky bychom měli dokončit zadní, hliněné stěny hmyzích domků, uvidíme, jak to časově zvládneme.
31. 10.
V úterý 31. 10. budeme ve škole. Děti si vyzvednu jako obvykle v družinách a u vstupu do školy v 16 hodin.
Doděláme hmyzí domečky, tentokrát budou děti pracovat i s hlínou - blátem.
Pokusíme se být maximálně čistotní, ale bílé košile raději nechte doma.
17. 10. půjdeme ven
V úterý 17. 10. bych rád s dětmi vyrazil ven, má být hezky a tak je škoda sedět ve škole, hmyzí domečky nám neutečou.
Ve čtyři bychom tedy vyrazili od školy (od hlavního vstupu) a přesunuli se ke mě na dvoreček. Mám tu 300 sazenic jedlí v květináčích a je potřeba je uložit na zimu (zalít, vytrhat plevel a zahrnout zemí). Pak se na tu pátou zase vrátíme do školy.
Oblečení přiměřené výše uvedené práci, kdyby pršelo, zůstaneme samozřejmě ve škole.
Prosím o potvrzení přijetí této zprávy - ostatní rodiče budu muset pak obvolávat.
Díky!
v úterý 10. 10. v 16 hodin ve škole
V úterý začneme pracovat na hmyzích ubytovnách. Tentokrát se pokusím vyzvednout děti z družin dříve a ve čtyři se dokompletujem u vchodu do školy, pak se přemístíme do dílny školníka, kterou se mi podařilo provizorně zařídit. Pila, kladívko, štípačky, nůž, to budou naše nástroje. Přezůvky, nebo venkovní boty, to je jedno, přiměřené oblečení - ušpiníme se akorát od pilin a kůry, v dílně je rozumných 18°C. Pokud mohou jít děti sami domů, napište mi nějaký papír, pokud možno univerzální (i na příště).
zítra 3. 10. odpadá kroužek Péče od přírodu
Dobrý den,
moc se omlouvám, ale sedla na mě nějaká rýmička kombinovaná s chřipkou, dnes jsem sice ještě byl v práci a i zítra se tam budu muset na skok zastavit, ale tak nějak už dojíždím setrvačností a budu to muset přece jen vyležet.
první schůzka za námi
První, startovací schůzka měla své mouchy, za které se omlouvám. Zatím totiž není k dispozici třídnice a tak jsem děti sháněl, po našich třech družinách, podle seznamu, který se bohužel, ukázal jako neaktuální.
Nakonec se nás sešlo dvanáct, prošli jsme si školu od suterénu až po horní patro a potvrdili si, že začátky nebudou jednoduché :-). Vybavení dílen dorazí asi až v květnu, ale nebojte se, dílnu školníka vybavím během tohoto měsíce vlastním nářadím a tak budeme mít s čím pracovat jak na pozemcích, tak v dílnách.
Děti si pro začátek měly vybrat mezi stavbou krmítka pro ptáky a stavbou hmyzího domečku, nakonec vyhrál hmyzí domeček, ale opravdu jen o kousek. Při "losování" mezi krmítkem a domečkem si děti vyzkoušely zatloukání hřebíků a já zjistil "čeho jsou schopny" :-). Někteří kluci si s kladivem vedli velmi zkušeně, pro některé holky budu muset přinést ještě lehčí kladívka, ale s tím si určitě poradíme.
V úterý 3. 10. tedy začneme se stavbou hmyzího hotelu, děti budou pracovat s pilkou, kladivem, provázky, drátem, vyzkoušíme asi i elektrickou vrtačku. Zadní stěna domečku bude ve finále zamazána hlínou (ale to za tu hodinu asi nestihneme).
Odchody dětí domů - chtěl bych Vás poprosit, pokud mají děti sami odcházet domů, potřeboval bych nějaký papír z kterého bude zřejmé, že se samostatným odchodem z kroužku v 17 hodin souhlasíte. Jinak bych měl děti předávat buď Vám, nebo do družiny, která ovšem právě v 17 hodin končí.
začínáme v úterý 26. 9. v 16:00 se sejdeme u vstupu do školy (Bolzanova 800)
První schůzka bude 26. 9. 2017
Na našem prvním setkání si budeme hlavně povídat. Musíme se rozhodnout, jakým směrem se vydáme nejdříve. Hodně záleží na tom, kolik se nás vlastně sejde a jak staré děti se do kroužku přihlásí. Seznámíme se zázemím školy, dílnou, odbornou učebnou, venkovním areálem a pokud bude hezky, můžeme se vypravit i na obchůzku obecní zeleně, kam se budeme v průběhu roku jistě často vracet.
Rozhodně bych chtěl, aby se děti postupně naučily vypěstovat si svůj vlastní strom, ale i taková pažitka, velikonoční osení, nebo sazenice rajčete nám může přinést hodně ponaučení, zábavy a vlastně i užitku.
Jak už jsem psal v úvodním textu, pokud chceme o přírodu pečovat, musíme zvládnout jednoduché práce se zahradnickým nářadím, ale i práci s kladívkem a pilkou, nesmíme se bát fyzické námahy, která prostě k takové činnosti patří. Musíme být přiměřeně zdatní a nebát se pobytu v přírodě.
Některé naše činnosti nemusí přímo souviset s péčí o přírodu, ale právě se zdokonalováním v manuální zručnosti a fyzické zdatnosti a tak se třeba můžeme někdy vypravit na vlastivědnou procházku do okolí Chýně, nebo si na podzim postavit draka.
Na druhou stranu jsou i věci, které bych rozhodně nechtěl a to je jakékoliv nekamarádské jednání, blbnutí přesahující rozumnou míru - tady se jedná především o bezpečnost, budeme sice používat jednoduché nářadí, ale i to nám dokáže ublížit a pak bych nerad viděl děti zírající do svých mobilů, já budu mít svůj stále u sebe a pokud by bylo něco opravdu nutného, rád případný vzkaz dětem vyřídím.
Na těchto stránkách Vás budu vždy aktuálně informovat o naší činnosti, kdy máme jakou akci a co si děti mají vzít s sebou.
Ondřej Jelínek